-
pièces de rechange de PLC
-
Coudé pièces du Nevada
-
Module d'ABB
-
PLC d'ICS Triplex
-
PLC de General Electric
-
DCS de Triconex
-
Pièces de rechange de Honeywell
-
module de woodward
-
Emerson Epro
-
Modules d'Allen Bradley
-
DCS du delta V d'Emerson
-
Pièces de Schneider Electric
-
pièces de foxboro
-
Ovation de Westinghouse
-
module de yokogawa
-
Module de Bachmann
-
PLC de Hima
-
module de Siemens
-
Module de BR
-
pièces de rechange de DCS
-
MEGT-VBM
-
Venable Instruments
-
RahmatNotre meilleurs fournisseur et ami Brown Luo, merci pour son service prévenant ! Nous sommes honneur coopérer avec une si bonne société ! -
Linda VelichovaNous coopérons avec Sumset International Trading Co., société limitée de nombreuses années. Ils sont notre bon partenaire et offrent toujours le meilleur prix et un service gentil! -
Mohamed KhanLa société Sumset International Trading Co., Limited est un partenaire fiable, nous importons des marchandises d'ici.
MPC4 200-510-071-113 Multi-channel Vibration Monitoring Module Machinery Protection
| Lieu d'origine | Chine |
|---|---|
| Nom de marque | Other |
| Certification | Certificate of Origin |
| Numéro de modèle | MPC4 200-510-071-113 |
| Quantité de commande min | 1 pièce |
| Prix | $5000 |
| Détails d'emballage | Emballage en boîte d'origine |
| Délai de livraison | 5-7 jours |
| Conditions de paiement | T/T |
| Capacité d'approvisionnement | 1-99 pièces / 3-5 jours |
| Marque | Autre | Numéro de module | MPC4 |
|---|---|---|---|
| Numéro de commande | 200-510-071-113 Pour les produits de base | Prix de vente | 5 000 $ |
| Condition | En stock | Origine | Chine |
| Délai de mise en œuvre | 3-5 jours ouvrables | Garantie | 1 an |
| Poids | 1KG |
The MPC4 200-510-071-113 is a multi-channel vibration monitoring module capable of simultaneously measuring and monitoring multiple vibration signal channels. This model is the standard version of the MPC4, supporting all of the card's functions and processing modes, and is suitable for industrial automation and machinery protection systems. Through real-time data acquisition and analysis, it helps users promptly detect equipment failures and implement preventive maintenance measures.
This model features onboard multi-channel processing capabilities, enabling it to measure a wide range of physical parameters, including relative/absolute vibration, Smax, eccentricity, thrust position, casing expansion, displacement, and dynamic pressure. It utilizes state-of-the-art DSP (Digital Signal Processing) technology for real-time measurement and monitoring, ensuring data accuracy and timeliness. At its core, it is specifically designed for continuous online protection and condition monitoring of large rotating machinery.
| Number of inputs | 4 per MPC4 card |
| DC range | 0 to +20 V or 0 to −20 V |
| AC range | ±10 V max |
| Common mode voltage range | −50 to +50 V |
| CMRR | >60 dB at 50 Hz |
| Crosstalk | −72 dB |
| Input impedance | 200 kΩ |
| DC signals | 0 to 25 mA |
| AC signals | ±8 mA max. |
| Current measuring resistor | 324.5 Ω |
The MPC4 200-510-071-113 supports all functions and processing modes, featuring advanced processing capabilities such as a VME slave interface and narrowband tracking. This model must be paired with a corresponding IOC4T input/output card to form a complete protection system.
When considering a purchase, select compatible accessories such as racks, power supplies, relay expansion cards, and host communication modules based on your specific application requirements. Additionally, depending on the severity of the on-site environment, you may consider selecting a version with conformal coating to enhance resistance to harsh conditions such as humidity, salt fog, dust, and chemicals.
At a refinery in the Middle East, eight MPC4 protection cards were used in conjunction with 200-510-076-114 sensor sets to provide round-the-clock vibration monitoring for eight propane compressors. The system collected data in the harsh compression environment and successfully detected impeller imbalance.
The MPC4 promptly triggered a compressor speed reduction protection, preventing approximately $400,000 in impeller replacement costs and 48 hours of production downtime. Compressor reliability improved from 92% to 99.5%.
| Brand Name | Other |
| Model | MPC4 |
| Ordering information | 200-510-071-113 |
| Catalog | Vibration Monitoring |
| Gross Weight/Shipping Weight | 2.2 lbs / 35.2 oz / 1kg |
| Packing Size | 16cm x 16 cm x 12 cm |
| Country of Origin | China |
| HS Code | 8537101190 |
| Lead Time | In Stock |
| Shipping Port | Xiamen |
| Payment | T/T |
| Sales Price | $5000 |
| Warranty | 12 months |
| Lead time | 3-5 work days |
| Courier partners | DHL, UPS, TNT, FedEx and EMS |
We are the supplier for industrial automation spare parts. We specialize in PLC module, DCS card pieces, ESD system card pieces, vibration monitoring system card pieces, steam turbine control system module, gas generator spare parts. We have established relationships with famous PLC DCS product maintenance service providers worldwide.
Our products are widely used in CNC machinery and metallurgy, oil and gas, petrochemical, chemical, paper printing, textile printing and dyeing, machinery, electronics manufacturing, automobile manufacturing, tobacco, plastic machinery, electricity, water conservancy, water treatment/environmental protection, municipal engineering, heating, energy, transmission and distribution industries.
- CE110 | AS-022/050| EA402 | EA403| EA902 | IPC704
- IQS450 | IQS452| IQS900 | TQ902| TQ401 | TQ402
- TQ403 | TQ412| CA901 | CP216| IQ900 | CE311
- IPC704 | CA202| CA306 | IOC4T| MPC4 | CMC16
- IOC16T | RPS6U| CPUM | IOCN| XIO16T | ABE042
- RLC16 | ...
We currently stock over 100+ branded products including:

